Kuratorami XI Festiwalu OPEN CITY są Paweł Leszkowicz i Tomasz Kitliński. Obaj związani z Akademią jak i czynnie działający w sferze publicznej. Leszkowicz i Kitliński wspólnie studiowali w The Courtauld Institute of Art, University of London, gdzie ukształtowało się ich spojrzenie na sztukę i otaczającą rzeczywistość. Posiadają tytuł doktora habilitowanego i wykładają na uniwersytetach – odpowiedniu w Poznaniu i Lublinie. Brali udział w akcji Niech nas zobaczą (2003), zawarli małżeństwo w Brighton w 2014. Kuratorowali wspólnie wystawy Healing War through Art (University of Brighton) oraz Wojna i pokój (Galeria Labirynt w Lublinie). Wraz z Szymonem Pietrasiewiczem, Kitliński kuratorował Festiwal Transeuropa 2011 w Lublinie, serię wydarzeń żydowskich, feministycznych, ekologicznych i queer. W ramach Transeuropy Leszkowicz kuratorował Miłość to miłość – od Brytanii po Białoruś. W Poznaniu Leszkowicz kuratorował wizualne wydarzenia miejskie Urban Legend, w których wzięła udział m. in. Izabela Gustowska. Zarówno Leszkowicz, jak i Kitliński otrzymali prestiżowe stypendia badawcze takie jak Marie Curie, Fulbright czy EURIAS. Ich dorobek akademicki został doceniony na wielu uniwersytetach, jako visiting professors wykładali w: Japonii, Finlandii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.
Historyk sztuki, wykładowca akademicki i niezależny kurator specjalizujący się w obszarze sztuki i kultury współczesnej, wystawiennictwa i studiów LGBT. Autor wystaw i katalogów: Miłość i demokracja (2006), Sztuka z kolekcji Grażyny Kulczyk (2007) Imperium zmysłów (2008), Vogue (2009), Urban Legends. Festiwal sztuki publicznej (2009), Ars Homo Erotica (2010), Love is Love. Sztuka jako aktywizm LGBTQ od Wielkiej Brytanii do Białorusi (2011), Civil Partnerships. Feminist and Queer Art and Activism in the UK (2012), Healing War Through Art (2014), Wojnaipokój (2015). Autor książek: Helen Chadwick. Ikonografia podmiotowości (2001), Miłość i Demokracja. Refleksja o kwestii homoseksualnej w Polsce(2005), Art Pride. Sztuka gejowska z Polski (2010), Nagi mężczyzna. Akt męski w sztuce polskiej po 1945 roku (2012).
Filozof, performer, kurator, wykładowca akademicki i polityk lewicy. Zajmuje się polityką oraz filozofią polityki, sztuki i praw człowiek. Autor wystaw i katalogów: Love is Love. Sztuka jako aktywizm LGBTQ od Wielkiej Brytanii do Białorusi (2011), Civil Partnerships. Feminist and Queer Art and Activism in the UK (2012), Healing War Through Art (2014), Wojnaipokój (2015). Autor książek: Obcy jest w nas. Kochać według Julii Kristevej (2001); Miłość i demokracja. Rozważania o kwestii homoseksualnej w Polsce (2005); Dream? Democracy! A Philosophy of Horror, Hope & Hospitality in Art & Action (2014).