Praca Cela to specjalnie spreparowana przestrzeń, która zbudowana jest ze słów. Ściany prostopadłościennego pomieszczenia opowiadają relacje kilku osób, które doświadczyły niegościnności. Są wśród nich kobiety i mężczyźni o innym pochodzeniu, różnych wyznań, czy kolorów skóry. Opowiadają o agresywnych zachowaniach, mowie nienawiści czy innych przykrościach, które spotkały ich w Polsce.
Obiekt jest nieczytelny z zewnątrz. Dopiero po wejściu do tytułowej celi, widz może zapoznać się z bolesnymi świadectwami. Tekst w tym wypadku jest jednocześnie kratą i oknem. Chodzi więc o wykreowanie przestrzeni, w której tekst ten będzie działał z jednej strony jako rodzaj ornamentu, siatki, przez którą widać rzeczywistość, z drugiej strony, to świat dookoła widza staje się treścią, czyli doświadczeniem przemocy.
Usytuowanie obiektu w pobliżu Zamku w Lublinie – dawnego więzienia carskiego, w którym więziono m.in. uczestników walk o niepodległość – dodatkowo wzmacnia przesłanie pracy.
__________
Absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W 2016 roku z wyróżnieniem obronił pracę dyplomową w pracowni prof. Janusza Marciniaka. Od tego samego roku pracuje jako asystent w XII Pracowni Malarstwa. Brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą, m. in. w V Biennale Sztuki Współczesnej w Odessie na Ukrainie, XI Biennale Sztuki Współczesnej w Dreźnie, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Otrzymał także nagrody za działalność artystyczną, m. in. Medal Młodej Sztuki przyznawany przez Głos Wielkopolski. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Poznań, Rektora UAP. Posługuje się malarstwem, instalacją, wideo.
marszewskiart.blogspot.com