Stacje wodne: Lloyd Hamrol
Kompozycja dźwiękowa: Jimmy Harry
Wokale: Magdalena Birczynska
Tekst: Edmond Jabès (Egipt/Francja), Dunya Michaił (Irak/USA), Czesław Miłosz (Polska/USA)
oraz osoby ubiegające się o azyl pochodzące z Erytrei, Syrii, Gwatemali
Tłumaczenie na język polski: Piotr Florczyk
Welcome the Stranger został stworzony dla Festiwalu Otwarte Miasto w Lublinie, będącego wiekowym miastem, niosącym ogromny ładunek polityczno kulturowej historii. Welcome the Stranger jest miejską instalacją mówiącą o zasadach dzielenia się pożywieniem, które zaspokoić miałoby wszelkie ludzkie potrzeby. Jesteśmy artystkami, pisarkami, wizualizatorkami mieszkającymi w Los Angeles. Obie mamy polskie korzenie sięgające dawnych żydowskich społeczności w Polsce.
Nasza praca skupia się na początku przy Starym Zdroju, który kiedyś był miejscem spotkań i życia sąsiedzkiego, a obecnie jest jedyną zachowaną studnią z dawnego systemu wodnego miasta. Do wybuchu II Wojny Światowej dobrze służył niegdyś pełnej życia dzielnicy żydowskiej. Dostęp do wody pochodził z żył wodnych ciągnących się podziemiami. Być może źródło to połączone jest z innymi strumieniami płynącymi na wschód, zachód, północ i południe, płynącymi przez miasta, wsie, kontynenty łącząc tym samym wszystkich ludzi ponad narodowymi i tożsamościowymi granicami.
Gdy woda płynie pod naszymi stopami, wita nas na wszystkich swoich przystankach jak Stary Zdrój, to samo dzieje się z nami. Welcome the Stranger stara się nawiązywać kontakt z wieloma miejscami i osobami. Projekt rozszerza się łącząc Stary Zdrój z rzeźbiarskimi przedstawieniami „stacyjek” reprezentującymi dawno minione studnie. Każda stacje zawiera wiadro z wodą i ma naniesione na siebie słowa osoby, która obecnie stara się o status uchodźcy gdzieś na świecie.
Pozostałe teksty odzwierciedlają przejawy obcości i wygnania. Szczególnie skupiają się na tym słowa Edmonda Jabesa umieszczone na szklanych panelach w niszach Starego Zdroju, będą one także słyszalne.
Przy Starym Zdroju, w sobotnie popołudnie, 14 września odbędzie się dyskusja prowadzona przez lokalnych mówców. Bez względu na to kim jesteś, Welcome the Stranger.
Artystyki pragną podziękować następującym osobom za wsparcie:
Katy Bentall, Piotr Brozek, Ludomir Franczak, Magda Franczak, Weba Garretson, Joanna Klass, Tomasz Kitliński, Michał Kobiałka, Zofia Lesińska, Paweł Leszkowicz, Julian i Raphael Mahari, Tomasz Pietrasiewicz, Joanna Zętar
Przyjaciele z USA, którzy wsparli produkcję dotacjami, Festiwalu Otwarte Miasto.
__________
Louise Steinman jest artystką, pisarką i kuratorką literacką. Jej prace często poruszają tematy pamięci, historii i pojednania. Autorka trzech książek: The Crooked Mirror: A Memoir of Polish-Jewish Reconciliation; The Knowing Body: The Artist As Storyteller in Contemporary Performance oraz The Souvenir: A Daughter Discovers Her Father’s War. Steinman była inicjatorką – i kuratorką przez okres dwadziestu lat – uznanej serii literackiej ALOUD w Bibliotece Publicznej Los Angeles. Reżyserowała i współpracowała przy tworzeniu performensów, ostatnio jako artystka rezydentka w Ucross Foundation oraz the Robert Rauschenberg Foundation. Jest laureatką nagród Instytutu Adama Mickiewicza oraz National Endowment for the Arts, a także Nagrody Chora za całokształt osiągnięć w dziedzinie sztuki (Chora Prize for Lifetime Achievement in the Arts), przyznanej w 2019 r. Jest współdyrektorką Instytutu Nauk Humanistycznych Los Angeles na Uniwersytece Południowej Kalifornii.
www.louisesteinman.com
Dorit Cypis od lat 80-tych bada tematy historii, tożsamości oraz relacji społecznych jako artystka, edukatorka, mediatorka oraz aktywatorka społeczna. Jej prace – poetyckie, formalne, pełne ciała i polityki – obejmują obszary performensu, fotografii, uczestniczącej instalacji medialnej oraz praktyki społecznej i prezentowane były na całym świecie m.in. w Whitney Museum, Los Angeles County Museum of Art, Orange County Museum of Art, San Francisco Museum of Modern Art, Musee des Beaux Arts w Brukseli oraz Musee Contemporaire w Montrealu. Do opracowanych przez nią obywatelskich programów społecznych należy Kulture Klub Collaborative, zainicjowany w 1992 roku i adresowany do artystów i bezdomnej młodzieży. Celem programu jest przerzucenie pomostu pomiędzy kwestiami przetrwania i inspiracji. Cypis jest autorką artykułów o tożsamości i relacjach społecznych do książek i czasopism, a także opracowała program dla szkół wyższych i uniwersytetów. Wśród jej bieżących projektów znajdują się Open Your Eyes If You Want to See / Otwórz oczy, jeżeli chcesz widzieć, transponujący przysłowie o relacjach ludzkich na wizualnego braille’a, intepretowanego przez muzyków jako ścieżka dźwiękowa służąca przekształceniu widzenia w słuchanie, One Another / Jeden drugiemu, badanie, dialog i perfomens na temat tożsamości, różnicy i konfliktu, oraz Peoples Lab / Laboratorium ludzkie, inicjatywa nakierowana na budowanie kreatywnego przywództwa dla celów zmiany społecznej. Dorit otrzymała wiele nagród, w tym stypendium Guggenheima oraz nagrodę Rauschenberg Foundation w 2014 r. Uzyskała dyplomy California Institute for the Arts oraz Straus Institute for Dispute Resolution, Pepperdine University. Cypis urodziła się w Izraelu, wychowywała się w Montrealu, w Kanadzie, obecnie mieszka w Los Angeles, w Kalifornii. W swej pracy kieruje się zasadniczym pytaniem: “kim dla siebie jesteśmy?”
www.doritcypis.com
_____________
The Old Well Welcomes the Stranger / ZGROMADZENIE, sobota, 14 września, 17:00. Wstęp wolny.
Festiwal Open City w Lublinie oraz projekt Welcome the Stranger (Dorit Cypis i Louise Steinman) zapraszają na zgromadzenie mające na celu uczczenie Starej Studni na dawnej ulicy Szerokiej, w zajezdni autobusowej w Lublinie.
Historyczka sztuki Joanna Zetar, autorka licznych książek o dziejach Lublina, opowie o historii studni, a Marek Gromaszek zaprezentuje archiwalne fotografie. Artysta lubelski Ludomir Franczak podzieli się opowieścią o własnych poszukiwaniach fizycznego “klucza” do Starej Studni, o jego symbolizmie, a także o artystycznych badaniach dawnej sieci wodnej Lublina, podziemnych źródłach łączących miasto z innymi miastami, krajami i kontynentami.
Projekt sponsorowany przez Festiwal Open City w Lublinie. Podziękowania dla sztabu festiwalowego oraz dla Juliana i Raphaela Mahari za odrestaurowanie Starej Studni.