Z szyldu z wizerunkiem Franciszki Arnsztajnowej i Józefa Czechowicza, odbiorcy mogą zeskanować kod QR, jeżeli chcą posłuchać hipotetycznej rozmowy dwójki lubelskich poetów Franciszki Arnsztajnowej i Józefa Czechowicza, która być może odbyła się w mroczny listopadowy dzień w 1938 w mieszkaniu Franciszki przy ulicy Wspólnej w Warszawie.
To dialog 73 letniej poetessy Franciszki z młodym 35 letnim poetą Józefem, których połączyła miłość do słowa, miasta Lublina, przeczucie nadchodzącej zagłady narodu żydowskiego i tragedii II wojny światowej. Ze stojącego na komodzie radioodbiornika Marconi-model 4-LS dochodzi przyciszona melodia piosenki „Już nie zapomnisz mnie”.
Wykonawcy:
W realizacji wykorzystano fragmenty z twórczości poetki Franciszki Arnsztajnowej: „Poezyje” z 1911, „Duszki” z 1926/27 „Ostatni film” z 1935 oraz przetworzony fragment korespondencji poetki z Kazimierzem Andrzejem Jaworskim z 1934; wiersz Józefa Czechowicza „Księżyc w Rynku” z 1934 oraz fragment piosenki „Już nie zapomnisz mnie” (słowa Ludwik Starski, muzyka Henryk Wars, 1938) z filmu „Zapomniana melodia” w wykonaniu Aleksandra Żabczyńskiego.
Posłuchaj:
__________
Izabella Gustowska (ur. 1948) artystka, pedagożka. Uprawia malarstwo, grafikę, fotografię i realizuje instalacje wykorzystując różne media. Dyplom otrzymała w poznańskiej PWSSP obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Profesor zwyczajny. Wykłada w Poznaniu na Uniwersytecie Artystycznym na Wydziale Komunikacji Multimedialnej – Pracowania Działań Filmowych i Performatywnych oraz w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa na kierunku Grafika. Realizuje prace w obszarze różnych mediów. Bierze udział w znaczących międzynarodowych i polskich wystawach, a jej prace znajdują się w muzealnych, galeryjnych i prywatnych kolekcjach poza Polską i w kraju. Do 1992 prowadziła poznańską Galerię ON, a następnie przez dwa lata z nią współpracowała. W 1999 roku otrzymała Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania.
www.gustowska.com